Formuła 1 to temat z pozoru dosyć skomplikowany dla nowego fana, lecz jeżeli odpowiednio przedstawić najważniejsze aspekty sportu to zrozumienie działania królowej motorsportu staje się o wiele łatwiejsze. Taki efekt z pewnością przyniesie przeczytanie książki „Grand Prix. Wszystko, co trzeba wiedzieć o Formule 1” autorstwa Willa Buxton. Brytyjczyk to znany dziennikarz kojarzony najbardziej z pracy podczas transmisji F1TV oraz udzielania wypowiedzi do serialu Netlixa „Formuła 1: Jazda o życie”. Jak sam pisze, motorsportem zajmuje się już ponad 20 lat i ma duże doświadczenie w temacie F1 oraz innych serii wyścigowych.
Przewodnik rozpoczyna przedmowa Stefano Domenicalego, prezesa i CEO Formuły 1. Buxton w bardzo ciekawy sposób przedstawia podstawy sportu, gdzie opisuje ogólne zasady oraz najważniejsze rzeczy. Jest to między innymi opis formatu weekendu wyścigowego, regulacje techniczne, proces projektowania bolidu czy stosowane rozwiązania bezpieczeństwa. Autor zabiera nas na spacer po padoku, garażu i fabryce zespołu Formuły 1. Całość tworzy przyjemną opowieść o dosyć złożonym świecie F1, a styl jakim została napisana książka daje proste i szybkie zrozumienie tematu.
Książka przedstawia niemal każdy aspekt krążący dookoła zespołu, kierowcy czy sportu. Tak szeroki zakres tematów pozwala bardzo dogłębnie poznać Formułę 1 już na starcie swojej przygody.
Zdecydowaną większość publikacji zajmuje przejście przez wszystkie dekady rywalizacji. W każdym przedziale czasowym opisani są wszyscy mistrzowie świata, ważniejsze zespoły oraz inni wyróżniający się kierowcy. Opowieść zaczyna się już w latach 50 XX wieku, a kończy na dzisiejszym obrazie sportu. Daje to ogromną dawkę wiedzy na temat historii i ewolucji jakie zaszły w czasie ponad 70 lat oraz 1000 Grand Prix. W każdej dekadzie wyróżniony jest także jeden wyjątkowy wyścig, a więc na przykład Grand Prix Włoch 1971 czy Grand Prix Kanady 2011. Odnaleźć możemy także Polski akcent w postaci Roberta Kubicy wśród wyjątkowych kierowców lat 2000. Zawodnik z Krakowa znalazł się obok takich mistrzów jak Lewis Hamilton czy Fernando Alonso. Lata 2020 zawierają pełne przejście przez całą obecną stawkę kierowców oraz zespołów.
Następne części książki poświęcone zostały wizji przyszłości Formuły 1, a także jej różnorodności czy rozwoju w stronę zero emisyjności. Znalazło się również miejsce dla historii F1 na dużym ekranie, czyli głównie filmu „Wyścig” opowiadającym o rywalizacji Nikiego Laudy z Jamesem Huntem oraz nowej produkcji, gdzie główną rolę grać będzie Brad Pitt – jej nazwa to po prostu „F1”. Film ma wejść do kin w czerwcu przyszłego roku.
Niezwykle istotą częścią całej książki są fantastyczne ilustracje wszystkich omawianych rzeczy. W tej produkcji nie znajdziemy zwykłych zdjęć, ponieważ ich miejsce zajęły cudowne rysunki, a taki sposób przedstawienia Formuły 1 to świetny pomysł. Autorem ilustracji jest Davi August, a więc nagradzany już w swoim fachu współpracownik wydawnictw „Rolling Stone” czy Volkswagen.
Książka Willa Buxtona to bardzo dobry przewodnik dla osób, które dopiero zaczynają zgłębiać świat wyścigów F1. Jednocześnie publikacja ta spodoba się także tym, którzy zainteresowani są już królową motorsportu.
Zdjęcie: Mercedes Media