Szukaj
Close this search box.

Jak działają programy juniorskie w F1

Programy juniorskie pełnią ważną rolę w rozwoju młodych kierowców. Dzięki nim obiecujące talenty mogą zostać podszkolone i nakierowane na właściwą ścieżkę kariery.

Każdy zespół Formuły 1 posiada własny program rozwoju młodych talentów; wyjątkiem jest jedynie drużyna RB, która korzysta z programu Red Bulla. Taki program zapewnia pieniądze, które są kluczowe, aby dostać się do F3 lub F2, a także wysokiej klasy symulator wyścigowy czy jazdy próbne bolidem F1. Ostatecznie wszystko to zdecydowanie ułatwia drogę do królowej motorsportu. W programach rozwojowych zatrudniani są eksperci, trenerzy oraz używa się najnowszych technologii, które umożliwiają jak najlepsze przygotowanie fizyczne, mentalne i zapewniają postęp umiejętności.

Największe talenty włączane są do programów juniorskich już w okresie kartingu. W procesie rekrutacji bierze udział szeroka rada ekspertów oraz doradców. Jednym z najbardziej znanych doradców jest dr Helmut Marko, który ma decydujący głos w sprawie juniorów akademii Red Bulla. Zespół następnie wybiera do jakiej serii wyścigowej przydzieli juniora.

Do osiągnięcia celu dostania się do F1 młodzi kierowcy muszą nieustannie czynić postępy. Świat programów juniorskich jest dosyć surowy i nie daje popełnić zbyt wielu błędów. Wyścigi F3 oraz F2 odbywają się w ten sam weekend co F1, a więc zespoły mają dobry wgląd na dyspozycję swoich podopiecznych.

Jest jeszcze dużo więcej korzyści i obowiązków związanych z obecnością w programie juniorskim. Młodzi kierowcy muszą brać udział w materiałach promocyjnych swoich zespołów, dobrze się prezentować oraz nie wywoływać skandali. W 2022 roku junior oraz kierowca rezerwowy Red Bulla Juri Vips został wyrzucony z programu rozwojowego za rasistowskie komentarze.

Ogromną rolę odgrywa wsparcie technologiczne jakie oferują programy juniorskie. Przez jazdę w symulatorach czy obecność w fabryce kierowca zbiera wiele istotnych danych potrzebnych do wyścigów. Dba się także o dobre relacje między podopiecznymi, między innymi dzięki wspólnym treningom lub spotkaniom.

Kierowcy w programach juniorskich otrzymują także szansę sprawdzenia się w prawdziwych warunkach. Każdy zespół musi przeznaczyć dwie sesje treningowe w roku dla kierowcy, który nie przejechał jeszcze dwóch wyścigów F1, a więc właśnie dla swoich juniorów. Dostarcza to niezwykłą okazję poznania specyfiki oraz wymagań bolidów.

W 2023 roku do programu juniorskiego Red Bulla dołączył Kacper Sztuka, mistrz włoskiej F4. W sezonie 2024 F3 jeździ on dla zespołu MP Motorsport. Niestety w czerwcu tego samego roku stracił wsparcie „Byków”. Nie skreśla to jednak jego dalszej przyszłości i dalej rywalizuje w Formule 3. 

Fotografia: EnvatoElements

Pozostałe artykuły Wheelspin.news