Sezon 2025 nie będzie obfitować w poważne zmiany regulaminu sportowego ani technicznego, lecz parę ciekawych punktów lekko zmodyfikowano.
Po pierwsze, podniesiono minimalną wagę kierowcy startującego w Grand Prix z 80 kilogramów do 82. Oznacza to zatem, że minimalna waga całego bolidu wraz z zawodnikiem bez paliwa osiągnie liczbę 800 kilogramów. Zmiana ta argumentowana jest tym, aby ograniczyć przewagę niższych i lżejszych kierowców nad wyższymi. Będzie to kolejny już rekord wagi samochodu w historii Formuły 1.
Kierowcy otrzymają nowe narzędzie do walki z bardzo wysokimi temperaturami podczas wyścigów. Od przyszłego roku do użycia wejdą zestawy chłodzące. Przyznawane będą przez FIA w momencie, gdy prognozowana temperatura w dniu Grand Prix przekroczy 30 stopni celsjusza, wtedy minimalna regulaminowa waga wzrośnie o 5 kilogramów. Zestawy chłodzące mają rozwiązać problem przegrzewania się kierowców podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Wprowadzono to głównie z myślą o Grand Prix Kataru czy Singapuru, gdzie temperatury mogą przekraczać dopuszczalną wartość. Oczywiście takie rozwiązanie użyte być może także podczas wyścigów w Europie, które również zdarzają się bardzo gorące.
Zmienią się zasady związane z systemem DRS. Od przyszłego roku przerwa między dolnym, a górnym płatem tylnego skrzydła zmniejszy się z przedziału 10-15 mm do 9,4-13 mm. Po otwarciu DRS-u wartość przerwy pozostaje bez zmian na poziomie 85 mm. FIA dodatkowo zaznaczyła, że pozycja płatu DRS może mieć tylko dwa stany, po skorzystaniu z systemu DRS górna klapa powrócić ma do ułożenia startowego, regulaminowego. Jest to ukrócenie drogą przepisów tak zwanych giętkich skrzydeł, które stanowił gorący punkt dyskusji, szczególnie po Grand Prix Azerbejdżanu. W Baku tylne skrzydło bolidu McLarena nieznacznie uchylało się pomimo braku otwartego DRS-u, co stwarzało nieprawidłową przewagę. Teraz zostało to już oficjalnie zakazane.
Modyfikacje dotknęły także regulamin sportowy. Usunięto dodatkowy punkt przyznawany za zdobycie najszybszego okrążenia podczas wyścigu. Najprawdopodobniej jest to pokłosie sytuacji z tegorocznego Grand Prix Singapuru, kiedy jadący poza punktowanymi pozycjami Daniel Ricciardo zjechał po miękkie opony i wykręcił najszybszy czas okrążenia, aby odebrać ten punkt prowadzącemu wtedy Lando Norrisowi. McLaren po tej sytuacji głośno wyrażał swoje niezadowolenie, ponieważ Ricciardo jeździł w zespole należącym do Red Bulla, a więc ówczesnego najgroźniejszego rywala Brytyjczyków.
Zwiększyła się obowiązkowa ilość oddawanych pierwszych treningów dla kierowców bez trzech Grand Prix na koncie. Od przyszłego roku jeden bolid, kierowca, będzie musiał ustąpić dwa razy podczas sezonu. Liczba treningów dla juniorów zwiększy się zatem łącznie z dwóch do czterech.
Zasady będą zawierać instrukcję na wypadek, kiedy sesja kwalifikacyjna do wyścigu lub sprintu została odwołana i się nie odbyła. Wtedy kolejność startowa ustala klasyfikacja generalna kierowców, a nie, jak było wcześniej, sędziowie.
W przypadku gdy zespół zgłosi, że jeden z kierowców nie będzie mógł wziąć udziału w wyścigu na 75 minut przed rozpoczęciem sesji wszyscy zawodnicy za nim przesuwają się o jedno miejsce w górę. Ostateczna kolejność startowa będzie podawana godzinę przed startem wyścigu.
Zdjęcia: Red Bull Content Pool, Mercedes Media