FIA 6 czerwca pokazała pierwszy zarys nowych zmian technicznych na 2026 rok. Na specjalnym pokazie zaprezentowano w jaki sposób mogą wyglądać nowe bolidy. Szczegółowy regulamin zostanie przyjęty jednak później.
Najważniejszą zmianą w 2026 roku będą silniki. Ich budowę znamy już od 2022, jednak nieustająco budzą one pewne kontrowersje. Silnik spalinowy oraz układ elektryczny mają generować moc około 50-50. Moc silnika spalinowego spadnie do 400kW, a elektrycznego wzrośnie do 350kW. Usunięty zostanie również system MGU-H, czyli generator odzyskiwania energii cieplnej. Silnik w roku 2026 ma napędzać zrównoważone paliwo.
Podczas pokazu poznaliśmy nowy system dotyczący silników, a więc tryb Override, który ma zastąpić DRS. Moc generowana przez układ elektryczny ma zmniejszać się po przekroczeniu 290 km/h dla samochodu wyprzedzanego, a dla tego kto wyprzedza ma dodać dodatkową moc aż do 337 km/h.
Celem nowej generacji bolidów jest zmniejszenie ich rozmiaru oraz wagi. Aby to osiągnąć rozstaw osi spadnie z 3,6 metra do 3,4 metra, a szerokość z 2 metrów do 1,9 metra. Szerokość podłogi spadnie o 15 centymetrów. Minimalna waga ma zmniejszyć się z 798 kilogramów do 768 kilogramów.
Nowe regulacje techniczne wpłynął także na generowany docisk oraz opór aerodynamiczny. Docisk ma zmniejszyć się o 30%, a opór o aż 55%. Bez zmian pozostaną natomiast 18-calowe felgi, ale zmieni się ich szerokość. Przednie opony będą węższe o 25 milimetrów, a tyle o 30 milimetrów.
Duże zmiany zajdą także w aerodynamice bolidów. Przednie skrzydło zostanie uproszczone i zwężone o 10 centymerów. Tylne skrzydło składać się będzie z trzech elementów, a znad kół znikną osłonki.
Główną zmianą w tym aspekcie jest jednak wprowadzenie aktywnej aerodynamiki. Wprowadzony zostanie Z-Mode oraz X-Mode. Dzięki ruchomym skrzydłom ten pierwszy pozwalać będzie na szybsze pokonywanie zakrętów, a X-Mode zapewni większą prędkość na prostych.
Podłoga samochodu stanie się częściowo płaska, a dyfuzor będzie miał zmniejszoną moc. Wpłynie to na ograniczenie efektu przypowierzchniowego oraz potrzeby niskiego prześwitu pod bolidem. Dodatkowo poprawione ma zostać bezpieczeństwo.
Fotografia: FIA