ORLEN tworzy Akademię Motorsportu

Orlen oficjalnie przedstawił osiem nazwisk Polskich kierowców, którzy znajdą się w pierwszej edycji Akademii Motorsportu ORLEN.

Jak poinformował koncern, projekt powstaje we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym. Podczas ostatnich lat PZM był krytykowany za małe wsparcie Polskich juniorów, dlatego dla nich to dobra okazja do zmiany swojego wizerunku. Powstanie Akademii to pokłosie wycofania się Orlenu ze sponsoringu w Formule 1, o czym dowiedzieliśmy się już wcześniej. To wtedy też padła zapowiedź stworzenia programu dla młodych Polskich zawodników motorsportu. Teraz faktycznie stał się on faktem.

Po konsultacjach z Polskim Związkiem Motorowym zdecydowaliśmy się na wypracowanie systemowego rozwiązania. Chcemy wspólnie stworzyć program rozwoju najbardziej utalentowanych sportowców, startujących w międzynarodowych seriach wyścigowych. Mając na celu wyrównanie szans chłopców i dziewczynek w motorsporcie, do Akademii Motorsportu ORLEN dołączyła utalentowana kierowczyni startująca w seriach kartingowych. Dbając o kompleksowy rozwój naszych podopiecznych zaplanowaliśmy również dodatkowe działania m.in. szkolenia medialne, co pozwoli na kompleksowe przygotowanie młodych talentów do rożnych wyzwań  kariery międzynarodowej – powiedziała Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu ORLEN.

Jestem głęboko przekonany, że tym wspólnym projektem wyznaczymy pewien nowy kierunek. Każdy utalentowany zawodnik i zawodniczka, choćby byli fenomenalni nie poradzą sobie sami na ścieżce kariery sportowej. Muszą być wspierani i to długofalowo.  Nie chodzi tez o to aby w pełni przejąć odpowiedzialność za niezbędny budżet pozwalający na starty ale silnie wesprzeć. To już niestety stały element tej układanki w każdym sezonie sportowym. Jako nowoczesna federacja wraz naszym partnerem – ORLEN chcielibyśmy monitorować  i aktywnie wspierać cały proces od kartingu aż po najwyższe serie wyścigowe. Tylko takie ujęcie pozwoli na pełne wykorzystanie naszych polskich talentów, a mamy ich naprawdę sporą reprezentację – powiedział Paweł Pęcak, Członek Zarządu Głównego PZM

Pierwszy rok działania Akademii obejmie następujących czterech kierowców jeżdżących w samochodach jednomiejscowych:

Kacper Sztuka (ur. 28 stycznia 2006 r.) – mistrz Włoskiej Formuły 4 i Formula Winter Series z 2023 roku, mający za sobą debiut w Formule 3 w 2024 roku

– Tymoteusz Kucharczyk (ur. 27 lutego 2006 r.) – trzeci zawodnik hiszpańskiej Formuły 4 w 2022 roku w debiutanckim sezonie w bolidach jednomiejscowych, który w 2024 roku zajął 3 miejsce w GB3 Championship – brytyjskiej Formule 3

– Maciej Gładysz  (ur. 28 kwietnia 2008 r.) – trzykrotny mistrz Polski i triumfator wielu prestiżowych serii międzynarodowych w kartingu, który w 2024 roku, w debiutanckim sezonie w bolidzie jednomiejscowym zajął 3. miejsce w Hiszpańskiej Formule 4 i w Formula Winter Series, a obecnie szykuje się do wyścigów w serii Eurocup-3.

– Jan Przyrowski (ur. 1 sierpnia 2008 r.) – 3. zawodnik Kartingowych Mistrzostw Świata z 2022 roku, w debiutanckim sezonie w samochodzie jednomiejscowym zajął 10. miejsce w Hiszpańskiej Formule 4, w której będzie startował również w 2025 roku

Dodatkowo w Akademii znajdzie się miejsce dla czterech zawodników kartingowych:

Borys Łyżeń(ur. 13 grudnia 2010 r.)  Mistrz Polski 2021. Drugie miejsce w światowym finale Rotax Max Grand Finals – Bahrajn 2021. Jako jedyny Polak – finalista wszystkich rund Mistrzostw Europy oraz Świata. Najwyżej sklasyfikowany polski kierowca kartingowy w klasyfikacji generalnej FIA 2024 w kategorii OKJ.

– Kacper Rajpold(ur. 9 listopada 2011 r.) – trzykrotny kartingowy Mistrz Polski i trzeci kierowca światowego Finału ROK Cup Super Final 2024, finalista wyścigu Mistrzostw Świata 2024. W sezonie 2024 rywalizował w najmocniejszych europejskich i światowych cyklach kartingowych debiutując w kategorii OK-J. Najwyżej sklasyfikowany polski kierowca kartingowy w klasyfikacji generalnej FIA 2024.

– Wojciech Woda(ur. 26 lutego 2009 r.) – zwycięzca Kartingowych Mistrzostw Polski (Mini ROK) 2022 oraz ROK Cup Poland (Mini) 2022. W 2023 roku reprezentował Polskę w FIA Karting Academy Trophy (Junior), stanowiąc ścisłą czołówkę poszczególnych rund i wygrany finał podczas ostatniej rundy w Cremonie. W sezonie 2024 przeszedł do wyższej kategorii wiekowej, gdzie startując w wybranych seriach zajął drugie miejsce w Franciacorta. W sezonie 2025 będzie startował w kartingowych zawodach FIA, Champions of the Future Academy, oraz wybranych rundach WSK.

– Amelia Wyszomirska(ur. 23 października 2011 r.) – reprezentantka Polski w FIA Karting Academy Trophy w 2024 roku,  nominowana do Kadry Narodowej Juniorów w kartingu na rok 2025, w 2025 roku planuje udział w najważniejszych seriach wyścigów kartingowych: Champions of The Future  oraz Mistrzostwach Europy i Świata FIA.

Źródło: komunikat prasowy ORLEN

Nie należy jednak oczekiwać, że teraz każdy z wymienionych kierowców otrzyma miejsce w jakiejś serii wyścigowej. Akademia nie będzie w stanie opłacić pełnej kwoty potrzebnej do angażu w Formule 3 czy F2. Dużo bardziej prawdopodobne wydają się serie pokroju F4 czy karting. Problem budżetu, z jakim zmaga się między innymi Tymek Kucharczyk, nie zostanie zatem w pełni rozwiązany, lecz takie wsparcie Orlenu z pewnością się przyda.

Maciej Gładysz podczas ostatniej rundy Hiszpańskiej F4

Wiemy już gdzie w sezonie 2025 jeździć będzie Maciej Gładysz i Jan Przyrowski. Gładysz ścigać będzie się w Eurocup-3, a Przyrowski ponownie wystartuje w Hiszpańskiej F4. Nie mamy jeszcze informacji na temat Sztuki i Kucharczyka.

Zdjęcia: maciejgladysz.pl

Pozostałe artykuły Wheelspin.news